08.03 Konferencja prasowa książki "Nie było czasu na koniec świata"

10.03.2019

Nie było czasu na koniec świata – kolejna książka, numer specjalny kwartalnika Bardziej Kochani. Tym razem rozmowy z matkami niepełnosprawnych dzieci. Długo myśleliśmy nad tytułem, żaden z tzw. tytułów roboczych nie pasował. Z rozmów z dziesięcioma bohaterkami wyłonił się zupełnie nieznany świat, nieznany nawet dla tych, którzy w środowisku osób niepełnosprawnych obracają się od bardzo wielu lat.

Po raz kolejny okazało się, ze żyliśmy odwróceni, i jak u Miłosza, wydawało się nam, ze świat za naszymi plecami przestał być. Ale on istnieje i te rozmowy na nowo przywróciły go do życia w naszym myśleniu i doświadczaniu. To świat nieprzespanych wielu nocy, świat walki o każdy oddech, o każdy kolejny przeżyty dzień. Ale to także świat bezgranicznej miłości, ogromnych nadziei i radości z bycia razem. Świat, na którego koniec, nie było, nie ma i nie będzie czasu.

Konferencje promujące najnowsze książki Stowarzyszenia stały się już pewną tradycją. Tradycyjnie też przy organizacji tych spotkań pomaga nam Wojewoda Mazowiecki i jego współpracownicy. Centrum Warszawy, dostojny budynek i elegancka, wyposażona we wszystkie udogodnienia sala. Termin nasunął się sam – rozmowy z matkami, marzec, a więc 8 marca – Międzynarodowy dzień Kobiet. Po cichu liczyliśmy na zainteresowanie mediów. Temat ważny, bohaterki niezwykłe, autorzy – ekstraklasa polskiego dziennikarstwa…

To już chyba minęło kilkanaście lat od momentu, gdy w dyskursie o niepełnosprawności pojawił się termin „nieprzyjemnie wyjątkowi”. Wymyśliła go Ewa Gniazdowska – psycholog społeczny –  na określenie najczęściej spotykanych postaw wobec osób niepełnosprawnych. Lata mijają, pada wiele słów i deklaracji, a niepełnosprawni nadal na marginesie. Lepiej nie zakłócać idyllicznego świątecznego pejzażu, a jeśli już należy wykazać społeczną wrażliwość, to raczej z wykorzystaniem bardziej „szlachetnych”, a nawet w pewien sposób nobilitujących, społecznych motywów. Tym bardziej jak pod ręką znajdzie się sfrustrowana celebrytka.

Mimo nieobecności mediów (doliczyliśmy się trójki żurnalistów) spotkanie udało się znakomicie. Przybyło około 120 gości, wśród nich rodzice, nauczyciele, terapeuci oraz niepełnosprawna młodzież i dorośli – uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej i środowiskowych domów samopomocy. Przybyli autorzy na czele z redaktorką całości Ewa Wołkanowską Kołodziej, a przede wszystkim pojawiły się bohaterki książki – Joanna Jasińska, Ewa Manowiecka,, Maryla Ochimowska Teper i Wanda Woyniewicz.

Zapraszamy do przeczytania naszej ksiązki. Naprawdę warto. Można ja zamówić w księgarni wysyłkowej lub maile pisząc na info@bardziejkochani.pl.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć.