"Litwa nieznana. Dawne magnackie rezydencje i bursztynowy szlak" w dniach 17. 06 - 21.06. 2015

 

Trasa wycieczki obejmowała: Kiejdany, Rundale, Birże, Kretingę, Pałągę, Kłajpedę, Mierzeję Kurońską, Juodkrante i Taurogi.

W Kiejdanach uczestnicy wycieczki obejrzeli most nad Niewiażą, Stare Miasto z czterema rynkami, zbór kalwiński z mauzoleum Radziwiłłów, zabytkowe domy szkockich kupców, synagogi z XVIII i XIX wieku. W Rundale obejrzeli barokowy zespół parkowo-pałacowy Ernesta von Birona, następnie w Birżach zwiedzili wnętrza odrestaurowanej siedziby Radziwiłłów i Tyszkiewiczów, gdzie mieści się obecnie Muzeum Krajoznawcze i „wizytowali” browar. Poznali jego historię, degustowali  piwa, sery i domowy chleb, a także uczestniczyli w występie ludowego zespołu „Siaudela”.

W Kłajpedzie zwiedzili główny portu Litwy, Stare i Nowe miasto, kościół NMP, tereny zamkowe, park rzeźb. Przeprawili się promem na Mierzeję Kurońską, gdzie uczestniczyli w pokazie tresury  delfinów w miejscowym delfinarium.

W Juodkrante odwiedzili najstarszą osadę na półwyspie z Górą Czarownic i usłyszeli litewskie legendy nawiązujące do drewnianych leśnych rzeźb. W czasie wyjazdu było również ognisko z kiełbaskami i dyskoteka.