Wyjazd studyjny do Berlina 19 - 25 października 2014

W dniach 19 – 25 października odbył się III wyjazd studyjny trenerów pracy, mentorów, rodziców osób z zespołem Downa oraz przyszłych pracowników w domach opieki - osób z zespołem Downa w ramach projektu "Pomocna Dłoń". Weryfikacja systemu mentorskiego jako procesu umożliwiającego podjęcie pracy przez osoby niepełnosprawne umysłowo na polskim rynku pracy.Miejscem docelowym był Berlin.
Celem wyjazdu były wizyty studyjne w jednej z największych organizacji niemieckich, świadczących różne usługi socjalne dla osób z niepełnosprawnościami - Lebenshilfe.
Uczestnicy zapoznali się z niemieckim doradztwem, formami kształcenia oraz opieki nad niepełnosprawnymi, zobaczyli działanie warsztatów pracy dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności LWB Lichchtenberger Werkstatt fuer Behinderte, odwiedzili tzw. przedszkole inkluzyjne IKITA oraz Centrum Pediatrii Socjalnej, a także mieli możliwość poznania placówek , ukierunkowanych na osoby starsze – Serwis obsługi dla osób z niepełnosprawnościami umysłowymi.

Program wyjazdu obejmował również zwiedzanie Berlina Zachodniego i Wschodniego, Berlińskiego Zoo i Akwarium, Tropicalnej Wyspy w Krausnitz oraz wnętrz pałacu Działyńskich oraz arboretum w Kórniku.

 

Wyjazd studyjny do Kołobrzegu w dniach 22 - 24 maja 2014

W dniach 22 – 24 maja odbył się II wyjazd studyjny trenerów pracy, mentorów, rodziców osób z Zespołem Downa oraz przyszłych pracowników w domach opieki - osób z zespołem Downa w ramach  projektu "Pomocna Dłoń". 
Celem  wyjazdu były wizyty studyjne w Zakładach Aktywności Zawodowej Fundacji na Rzecz Osób z Niepełnosprawnych "Arkadia" w Toruniu oraz Zakłady Aktywności Zawodowej Polskiego Stowarzyszenia Osób z Upośledzeniem Umysłowym koło w Kołobrzegu, gdzie grupy studyjne odwiedziły zakłady pracy zatrudniające osoby niepełnosprawne.


Program obejmował również zwiedzanie Starego Miasta w Toruniu, Muzeum Oręża Polskiego i Bazyliki katedralnej NMP w Kołobrzegu oraz Centrum Edukacji i Promocji Regionu Kaszubskiego w Szymbarku.

Wyjazd studyjny do Jarosławia w dniach 6 - 8 marca 2014

W dniach 6 - 8 marca br w ramach projektu "Pomocna Dłoń" odbył się pierwszy wyjazd instruktażowy do Jarosławia. Uczestnikami wyjazdu były osoby z zespołem Downa w wieku 20 - 30 lat, uczniowie Szkół Przysposabiających do Pracy i uczestnicy  Warsztatów Terapii Zajęciowe, ich rodzice, trenerzy pracy oraz mentorzy.

Celem pierwszego dnia wyjazdu studyjnego było zapoznanie się z dobrymi praktykami  w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych na przykładzie działalności Kawiarenki "Galeria Przedmiotu" i "Baru Europejski Klimaty" prowadzonych przez koło PSOUU w Jarosławiu. Wieczorem odbyły się warsztaty pod tytułem "Kalejdoskop różnorodności". Uczestnicy podzieleni zostali na dwie grupy - jedną poprowadził pan Łukasz Owczarek, a drugą pan Mariusz Drozdowski.

W drugim dniu wszyscy uczestniczyli w prelekcji dotyczącej stowarzyszenia oraz prowadzonych form wspierania aktywności zawodowej, przygotowanej przez  Niepubliczną Szkołę Przysposabiającą do Pracy w Jarosławiu.

Kolejnym punktem wyjazdu był Zakład Aktywizacji Zawodowej w Starych Oleszycach oraz Zakładu Aktywności Zawodowej w Jarosławiu.

Po drodze uczestnicy zwiedzili również takie miejscowości jak: Sandomierz, Przemyśl i Łańcut.